Історія факультету

Факультет суспільних наук і міжнародних відносин є багатогалузевим структурним підрозділом Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, який здійснює підготовку фахівців за такими галузями:

03 – Гуманітарні науки (спеціальності 032 – Релігієзнавство, 033 – Філософія, 034 – Культурологія);

05 – Політичні та поведінкові науки (спеціальності 052 – Політологія, 054 – Соціологія);

28 – Публічне управління та адміністрування (спеціальність 281 – Публічне управління та адміністрування);

29 – Міжнародні відносини (спеціальність 291 – Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії).

Історія факультету нерозривно пов’язана зі становленням і розвитком Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, який було засновано у буремному 1918 році. Під час заснування Університету викладання соціальних наук здійснювалося на юридичному факультеті, одним із засновником і першим деканом якого був професор Федір Васильович Тарановський (1875-1936), якого у листопаді 1918 року було обрано дійсним членом (академіком) Української академії наук по відділенню соціальних наук.

Ф.В. Тарановський

На юридичному факультеті велося викладання соціології, хоча кафедра так і не була відкрита через відсутність професора із соціології. Курс соціології читав уродженець Катеринослава, доцент Семен Іванович Гальперін (1866-1936). За свідченням Б.В. і Т.В. Малиновських у своїй вступній лекції на тему «Соціологія як наука» С.І. Гальперін дав визначення соціології як науки про будову і розвиток суспільства і розкрив особливості, які відрізняють соціологію від інших суспільних наук. Він підкреслював, що соціологія в межах колишньої Російської імперії ще ніде не уведена як предмет університетського викладання. Очевидно, 26 вересня 1918 р., коли відбулася ця лекція С.І. Гальперіна, є датою початку викладання соціології у вищій школі України (і взагалі в країнах Східної Європи). Серед викладачів юридичного факультету був Георгій (Жорж) Давидович Ґурвіч (1894-1965), майбутній професор соціології в Університеті Парижа, центральна фігура французької соціології після Другої світової війни. У Катеринославі він перебував у 1918 – початку 1919 рр. (детальніше див. тут).

Г.Д. Ґурвіч

У 1921 році була заснована кафедра філософії – її першим завідувачем був перший виборний ректор Катеринославського університету, професор Володимир Порфирійович Карпов (1870-1943) – відомий філософ та історик науки, вчений-біолог.

В.П. Карпов

У грудні 1964 року була утворена кафедра політології (яка до 1992 року називалася кафедрою наукового комунізму, у 1992-1994 роках – кафедрою теорії соціалізму та політології).

З перших років Незалежності розпочався активний процес гуманітаризації вищої освіти на нових освітньо-наукових засадах. Ще у 1990 році було здійснено перший (в Україні) набір студентів на спеціальність «Теорія соціально-політичних відносин» (яка була перейменована у 1994 році на спеціальність «Політологія»). У квітні 1991 році була заснована кафедра соціології і з вересня цього ж року був здійснений набір студентів на спеціальність «Соціологія». У 1995 році на базі кафедри соціології було створено кафедру соціології і кафедру соціальної роботи і цього ж року був здійснений набір студентів на спеціальність «Соціальна робота». У 2002 році був здійснений набір студентів на спеціальність «Філософія».

Тим самим в університеті було створено потужний напрям соціально-гуманітарної освіти – здійснювалася підготовка політологів, соціологів, соціальних працівників, філософів, що дало підстави утворити новий факультет – соціально-гуманітарний. Ця подія відбулася 5 грудня 2005 року за ініціативою та організаційними зусиллями доктора філософських наук, професора Олександра Сергійовича Токовенка (нар. 1956), який з дня заснування факультету і до серпня 2022 рр. був його деканом.

О.С. Токовенко

Соціально-гуманітарний факультет об’єднав спеціальності історичного факультету («Політологія»), факультету соціології та психології («Соціологія», «Соціальна робота») та юридичного факультету («Філософія»).

Із 1 вересня 2011 р. соціально-гуманітарний факультет був перейменований на факультет суспільних наук і міжнародних відносин, до якого було переведено з факультету міжнародної економіки спеціальність «Міжнародні відносини» (відкрита в 2005 р., яка з 2016 року має назву «Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії»). На факультеті упродовж 2012-2015 рр. здійснювався набір за напрямом «Міжнародна інформація».

Із вересня 2017 р. спеціальність «Соціальна робота» була переведена до новоствореного факультету медичних технологій діагностики та реабілітації.

Із 2022 р. відкрито набір за спеціальностями «Культурологія» і «Публічне управління та адміністрування». У жовтні 2022 р. шляхом злиття кафедри соціології факультету суспільних наук і міжнародних відносин та кафедри соціальної роботи факультету медичних технологій діагностики та реабілітації була утворена кафедра соціології, соціальної роботи, публічного управління та адміністрування, яка визначена випусковою за спеціальностями «Соціологія», «Соціальна робота» «Публічне управління та адміністрування».

У січні 2024 року шляхом реорганізації кафедри політології факультету суспільних наук і міжнародних відносин та кафедри соціології, соціальної роботи, публічного управління та адміністрування факультету медичних технологій діагностики та реабілітації були утворені кафедра політології, соціології та публічного управління факультету суспільних наук і міжнародних відносин та кафедра соціальної роботи факультету медичних технологій діагностики та реабілітації. Кафедра політології, соціології та публічного управління є випусковою за спеціальностями «Політологія», «Соціологія», «Публічне управління та адміністрування».

Із вересня 2022 р. обов’язки декана факультету виконує доктор політичних наук, професор Віталій Володимирович Кривошеїн.

В.В. Кривошеїн